• İrtibat 0212 427 69 04 & 0850 522 20 12
  • info@aydincmimarlik.com

Mimari Tasarım Nedir

Mimari Tasarım Nedir

Mimar, yapıları estetik ilkeler doğrultusunda dizayn eden bunu yaparken ise kullanıcı isteklerini göz önünde bulunduran ve genellikle yapım sürecini de kontrol eden, denetleyen uzman kişidir. Mimari Tasarım, günlük hayatta karşımıza çıkan yapıların, mekanların, eşyaların, hatta bazen yolların ve yollardaki bitkilerin, ağaçların bile belli bir kurala veya güzellik, işlevsellik algısına dayanılarak tasarlanması durumudur. Mimarlar ve farklı mesleklerden olan bir çok insan Mimari tasarımda yer alabilir.

Mimari Tasarım yeri geldiğinde bir mobilya veya bir yapı Projesi tasarlamak olurken, yeri geldiğinde sokakta kaldırımlarda yer alan bitkilerin ağaçların düzenini, yapısını, şeklini tasarlamak olabilir. Mimari Tasarım çok geniş bir yelpazesi bulunan alandır. Bina tasarımı bunlara kıyasla daha özneldir. Sadece belirli bir bina tasarım sürecine girer ve sonuç olarak inşa edilir..  Mimarlık Dergisi bir çok projelerimize yer vermiştir.

Mimar, ihtiyacını duyduğumuz mekanları  tasarlayan ve oluşturulabilmesi için gerekli olan çeşitli disiplinleri Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Elektrik MühendisiPeyzaj Mimarı, Harita Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, İç Mimar ) organize eden, hem estetik hem de fonksiyonel mekanlar üretilmesini sağlayan kişidir. Bir Mimarın, bu organizasyonu sağlayabilmesi ve alt disiplinler ile iletişim kurabilmesi için kendi bilgisi ve mesleki yeteneğinin dışında bu disiplinler ile ilgili de bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Necdet YILDIRIM

http://aydincmimarlik.com/hakkimizda/

You must be logged in to post a comment.