• İrtibat 0212 427 69 04 & 0850 522 20 12
  • info@aydincmimarlik.com

Peyzaj Bahçe Düzenleme Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Peyzaj Bahçe Düzenleme Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Estetik şüphesiz bulunduğu her yeri güzelleştirir. Görselliğe dayalı peyzaj çalışmaları ve bahçe düzenlemeleri de estetik kurallarına göre yapıldığı durumda kusursuz sonuçlar doğurabilir. Estetiğin ardından orantılı bir çalışma; yani bitkilerin yapı ile orantılı olması ya da bitkilerin birbiri ile orantılı olması peyzaj çalışmaları için oldukça önemlidir. Örneğin küçük bir bahçede büyükçe bir ağaç hem bahçenin görünümü bozar hem de işlevselliğini oldukça düşürür. 

Peyzaj Çalışmaları yaparken önemli olan diğer bir konu da uyumdur. Yapı ile bahçenin uyumu, bitkilerin birbiri ile renk ve görsel uyumlulukları bahçe peyzaj çalışmalarında etken rol oynar. Uyum, yalnızca görsellikten değil simetriden de doğar. Bitkilerin birbiri ile simetrik olmaları da bir uyumdur. Binaların girişlerine ya da yol kenarlarına dikilen simetrik bitkiler her zaman hoş bir izlenim uyandırır. 

Her bir bahçe, yapı birbirinden farklıdır, farklı olmalıdır. Buna peyzajın bir kişiliği tarzı olmalı da diyebiliriz. Bir yerde uygulanan peyzaj çalışmaları sizin alanınız için büsbütün uygun olmayabilir. Bu durumda kendi alanlarınız için yeni peyzajçalışması istenmelisiniz. Ve her bir bahçe düzenleme işlemi bahçeye özgü olmalıdır. 

Bitkilerin seçimi, rastgele ya da bir katalogdan alınmışcasına olmaktan ziyade mekana, yapıya uyumlu olmalıdır. Tabi ki bu seçimlerde nasıl bir tarzda ortam yaratmak istediğiniz de oldukça önemlidir. 

Bir diğer ipucu ise evin giriş yolunun iki tarafına abartısız bir bitki düzenlemesi yapılmasıdır. Ve asıl ihtişamı ise evin arka bahçesine saklamaktır. Evin uzak alanlarına büyük bitkiler kullanmalı ve yakın, sık kullanılır bölümlerine ise küçük bitkiler ekilmelidir. Tamamen zevkinize uygun olarak salondan ya da mutfaktan dışarıya baktığınız alanlara kış aylarında da güzel görünecek bitkiler ekebilirsiniz. 

Çok sık atlanan bir konu vardır ki; peyzaj çalışmaları her zaman inşaat işlemlerinden sonra yapılmalıdır. Çünkü ağır hasara uğratabilecek inşaat çalışmaları peyzajı bozabilir. 

Peyzaj Çalışmalarında Toprak Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Bahçe düzenlemesi yapılacak alanda toprak eğer kötü ise üst toprak 5-10 cm aralığında yenilenmelidir. Ve alandaki toprak iyi drene edilirse çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Peyzaj çalışmalarında eğer ki işlemler sıralanacak olursa bu şu şekilde olabilir;

  • İlk olarak büyük ağaçlar

  • Çalılar

  • Yer örtücüler 

  • Çiçekler

  • Son olarak rulo çim ekimi yapılır.

Sürekli ve düzenli olarak sulama yapmak zaman içerisinde yorucu bir hal alabilir. Ama günümüzde bu işlem de çözüme ulaşmış ve otomatik sulama sistemleri ile işlem kişilerden bağımsız bir hale gelmiştir. 

Peyzaj çalışmaları uygulaması tek seferlik bir işlem gibi görünebilir ancak bahçenin o ihtişamlı görselliğini koruması için bazı bilgiler ya da işlemler gerekebilir. Peyzaj çalışması ardından bahçe bakımı yapabilmek için bitkiyi tanımak oldukça önemlidir. Bitkiler zaman içerisinde kütle ya da form olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple peyzaj uygularken seçilen bitkilerin ileriki dönemlerde alacakları şekil ve boyutlar önden bilinmelidir. 

Alanınız için bitki seçerken daha düşük ücretli küçük bitkileri tercih edebilirsiniz. İlk aşamalarda bu bitkiler istediğiniz gibi bir peyzaj harikası olarak görünmeyebilir. Ancak göreceksiniz ki ilerleyen yıllarda oldukça göz alıcı bir hal alacaktır. 

Tüm bunları ele alırken bitki seçimlerinde bitkilerin bölgenize iklimine uygunluğuna, toprak isteklerine ve gölge toleranslarına dikkat etmelisiniz. Yanlış seçilen bitki kötü bir peyzaj çalışmasından ziyade alanın işlevselliğini de olumsuz etkiler ve çevrenize zarar verir. 

Bahsettiğimiz tüm hususlar ele alındığında harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Ancak Uzman bir El Tarafından işlenen her bahçe, size özel ve kusursuz bir görünümde olacaktır.
Necdet YILDIRIM

http://aydincmimarlik.com/hakkimizda/